Polska jest bez wątpienia krajem miłośników wódki. Coraz więcej jest też wśród nas prawdziwych jej koneserów i nic w tym dziwnego – w końcu jakość Polskiej Wódki jest unikatowa w skali świata. Poznajcie garść ciekawych i – mamy nadzieję – zaskakujących faktów o naszym narodowym trunku!

1. Wódka, która stosuje chronione oznaczenie geograficzne i spełnia kryteria definicji „Polska Wódka” ma na butelce oznaczenie „Polska Wódka/Polish VODKA” oraz może mieć dodatkowo znak przyznawany przez Stowarzyszenie Polska Wódka.

Stowarzyszenie Polska Wódka, w oparciu o znowelizowaną ustawę o wyrobie napojów spirytusowych, stworzyło dobrowolny program „Polska Wódka”, na potrzeby którego opracowana została seria oznaczeń słowno-graficznych. Znaki te mogą być umieszczane na produktach, które spełniają kryteria ustawy, to znaczy są wyprodukowane na terenie Polski, z tradycyjnie polskich zbóż: żyta, pszenicy, pszenżyta, owsa, jęczmienia albo ziemniaków.

Uprawnionym do przyznawania oznaczeń „Polska Wódka/Polish Vodka” w tym programie jest Stowarzyszenie Polska Wódka – Polish Vodka Association.

Program jest pierwszą tego typu inicjatywą, a jego celem jest budowanie świadomości i  wagi oznaczenia geograficznego, jakim jest „Polska Wódka/Polish Vodka”. Program został rozpoczęty w styczniu 2013 roku.

2. Zespół The Rolling Stones zagrał w Warszawie za wagon polskiej wódki.

Pamiętny koncert odbył się już 50 lat temu, przez co zdążył obrosnąć w mity i niekoniecznie prawdziwe anegdoty. Z tego też powodu wielu niedowiarków twierdzi, że historia z wagonem to legenda miejska. Znane są jednak relacje organizatorów koncertu, które potwierdzają autentyczność tego wydarzenia. Niestety, członkom zespołu nie udało się skonsumować swojego „wynagrodzenia”, ponieważ wagon został zawrócony z powrotem do Polski przez brytyjską straż graniczną.

3. Polską wódkę serwowano podczas pierwszego lotu samolotu Concorde.

Wydarzenie to miało miejsce w 1976 roku, kiedy już na całym świecie znana była jakość wódki pochodzącej z Polski. Jedną z najpopularniejszych polskich wódek była wówczas Wyborowa. Stosunkowo szybko zaczęła cieszyć się prestiżem, a wśród jej miłośników nie brakowało sławnych artystów i polityków najwyższego szczebla.  To właśnie ją serwowano na podkładzie bardzo nowoczesnego, jak na tamte czasy, naddźwiękowego samolotu pasażerskiego Concorde podczas inauguracyjnego lotu.

4. Według szacunków Stowarzyszenia Polska Wódka, około 15 procent wódki produkowanej w Polsce spełnia wymogi definicji „Polskiej Wódki”.

W 2016 r. w Polsce wyprodukowano 98,2 mln litrów wódki ( w przeliczeniu na 100% alkohol). Polska i jest pierwszym producentem wódki w Unii Europejskiej. W skali świata zajmujemy natomiast czwarte miejsce, ustępując jedynie Rosji, Stanom Zjednoczonym i Ukrainie. Z tej liczby jedynie ok. 15% spełnia wymogi definicji „Polskiej Wódki”.

Przypomnijmy, że definicja obowiązuje od 2013. Jej pełna treść jest zapisana w ustawie o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. Według tego zapisu, alkohol mogący posiadać oznaczenie Polska Wódka, musi powstać z pięciu zbóż (żyto, pszenica, pszenżyto, owiec, jęczmień) lub ziemniaków uprawianych w Polsce, a cały proces jego produkcji musi odbywać się na terenie naszego kraju, oprócz butelkowania.

5. Na światowy sukces Polski w przemyśle gorzelniczym pracuje obecnie około 50 gorzelni wytwarzających destylat rolniczy.

Dwuetapowość produkcji jest cechą charakterystyczną całego procesu wytwarzania wódki w Polsce. Pierwszy etap odbywa się w małych, lokalnych gorzelniach rolniczych, gdzie powstaje destylat rolniczy.

W drugim etapie spirytus trafia do zakładu rektyfikacji i produkcji wódki, gdzie odbywa się dalszy proces oczyszczania, spirytusu. Natomiast w zakładzie produkcji wódki następuje łączenie alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego  z wodą, filtracja i butelkowanie.  Jeśli wszystkie etapy produkcji wódki odbywają się w Polsce i jest ona wytworzona z 5 zbóż (żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia,pszenżyta) lub ziemniaków, możemy mówić o Polskiej Wódce.

Bądź na bieżąco ze wszystkim co dotyczy Polskiej Wódki. Dołącz do fanów Muzeum Polskiej Wódki na Facebooku oraz obserwuj profil na Instagramie.

Źródła:
– Marcin Sitko, „The Rolling Stones za żelazną kurtyną. Warszawa 1967”
– Łukasz Zarzecki, Maciej Zarzecki, „Alkohole w Polsce i na świecie”
– Łukasz Gołębiewski, „Wódka. Przewodnik wraz z przepisami na drinki”
– www.pva.org.pl

Adventure WarsawKoneserWhisky Live WarsawKatalog MarzeńPijalnie Czekolady WedelWuWuZoniKarta WarszawiakaBooking