fbpx Skip to content
KULTURA KOKTAJLOWA Zacznijmy od definicji, która uporządkuje naszą wiedzę. Koktajl lub drink to mieszany napój, zarówno alkoholowy jak i bezalkoholowy. Powstaje z połączenia różnego rodzaju trunków (w przypadku koktajli z zawartością alkoholu), soków, napojów i wody. W celu uzyskania oczekiwanych walorów smakowych dodajemy m.in. owoce, warzywa i rozmaite przyprawy. W sztuce przygotowania koktajli liczy się kreatywność. Pierwszą definicję koktajlu sformułował Harry Croswell w Stanach Zjednoczonych w 1806 roku.
Czytaj więcej...
TRADYCJE I TRUNKI, CZYLI JAK TO W ŚWIĘTA BYWAŁO Święta Bożego Narodzenia nieodmiennie kojarzą nam się z choinką, prezentami i bliskością. W wieczór wigilijny jak co roku, domowy stół stanie się miejscem spotkań, biesiady i świętowania. Wiążą się z nim dobrze znane tradycje, ten sam zestaw potraw i zachowań, ale czy wiemy jak było dawniej, i w jaki sposób nasz narodowy trunek wpisuje się w świąteczne obyczaje?
Czytaj więcej...
Z żyta wzięte Serial „Z żyta wzięte” to nasz autorski projekt. To po prostu my – pracujemy tutaj, spędzamy czas z Wami i ze sobą w takiej atmosferze, której nigdzie indziej nie znajdziecie! Ostrzegamy – jest
Czytaj więcej...
WIELKIE HISTORIE MAŁYCH RZECZY Z cyklu Wielkie historie małych rzeczy Cz.1 PIERSIÓWKA Autor: Karol Karasiewicz Większość z nas kojarzy co to jest ta „piersiówka” prawda? Ale przyjrzyjmy się jej z
Czytaj więcej...
ZOSTAŃ BARMANEM W SWOIM DOMU Coraz więcej chłodnych i zimnych wieczorów, a prąd coraz droższy… Proponujemy miłą rozgrzewkę przy pomocy znakomitej Polskiej Wódki. Polecamy „Zimową Herbatkę z Prądem”.
Czytaj więcej...
WIWAT SEJM, WIWAT NARÓD, WIWAT WSZYSTKIE STANY! Konstytucja 3 maja to niewątpliwie jeden z najważniejszych symboli niepodległości Polski. Jednak Ustawa Rządowa to nie tylko symbol, ważny tekst prawny, czy wydarzenie historyczne, lecz również dokument w swoim założeniu przełomowy. Zdawali sobie z tego sprawę posłowie na pierwszy Sejm Ustawodawczy po odzyskaniu niepodległości 1919 roku, ustanawiając rocznicę jej przyjęcia świętem państwowym, a także posłowie którzy przywrócili to święto w roku 1990.
Czytaj więcej...
„NA PIERWSZĄ NÓŻKĘ!” – PODSTAWY POLSKICH TOASTÓW. Niektórym wzniesienie toastu kojarzyć się może wyłącznie jako nudnawy punkt na początku wesela lub oratorski popis przełożonego podczas służbowej imprezy. Jeden toast będzie bawił, inny wzruszał lub inspirował. Nieumiejętnie wygłaszany toast może też nudzić, czy nawet żenować. Nie zapominajmy, że toast może być też czymś równie prostym, jak radosny okrzyk „Na zdrowie!” przed kolejnym łykiem ulubionego trunku. Wszystkie toasty mają jeden cel – czynienie danej chwili bardziej wyjątkową, aby uczcić kogoś, coś lub po prostu dobrze się bawić.
Czytaj więcej...
ZIELONY KARNAWAŁ Zielony karnawał rozpoczynał się w drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy, a kończył jesienią i w odróżnieniu od białego odnosił się do okresu budzenia się natury do życia po zimie.
Czytaj więcej...
O EKOLOGICZNYM BARWIENIU PISANEK I NIE TYLKO... Tradycja malowania pisanek sięga starożytności, a w Polsce prawdopodobnie jest tak długa, jak chrześcijaństwo. Nie trzeba zaznaczać, że kiedyś do ich malowania używano barwników naturalnych, a niektóre z nich, takie jak wywar z buraków czy cebuli, stosuje się do dziś.
Czytaj więcej...
SKOSZTUJ KOKTAJLI Z POLSKĄ WÓDKĄ! Zabytkowe wnętrza, ukryte bary, najlepsze koktajle… a to dopiero początek! Odwiedź Muzeum Polskiej Wódki!
Czytaj więcej...
ODWIEDŹ BAR DLA PRAWDZIWYCH KONESERÓW! Powodów do odwiedzenia Muzeum Polskiej Wódki jest wiele. Wśród nich warto z pewnością wspomnieć o ukrytym barze dla prawdziwych koneserów najlepszych alkoholi 😉
Czytaj więcej...
POZNAJ HISTORIĘ BUDYNKU MUZEUM POLSKIEJ WÓDKI! Muzeum Polskiej Wódki ma swoją bogatą historię sięgającą końca XIX w. Jego wnętrza zostały odnowione i zaaranżowane w nowoczesny sposób. Jeśli jesteś ciekaw jaką funkcję niegdyś pełniło to miejsce i ile tajemnic i ciekawostek jest z nim związanych odwiedź nas koniecznie!
Czytaj więcej...
ZDOBĄDŹ NAJLEPSZE TRUNKI ŚWIATA! Jeśli jesteś entuzjastą ekskluzywnych alkoholi? W sklepie Alembik wybierzesz spośród najlepszych trunków na świecie za radą profesjonalnego doradcy.
Czytaj więcej...
WEŹ ŁYK NOWEJ WIEDZY W NASZYM MUZEUM! Weź łyk nowej wiedzy i zajrzyj do Baru Akademii Wódki, w którym nie tylko zgłębisz wiedzę na temat najlepszych koktajli, ale także wypróbujesz swoje umiejętności w praktyce!
Czytaj więcej...
CO WIESZ O POLSKIEJ WÓDCE Skąd czerpać wiedzę o Polskiej Wódce? Najlepiej z Muzeum, które powstało na jej cześć! Odwiedź Muzeum Polskiej Wódki i poznaj tajemniczą historię naszego narodowego dziedzictwa.
Czytaj więcej...
STWÓRZ WŁASNY PRZEPIS NA STAROPOLSKĄ WÓDKĘ! Stworzenie przepisu na staropolską wódkę? Poznanie nieodkrytej dotąd historii narodowego dziedzictwa? W Muzeum Polskiej Wódki to możliwe!
Czytaj więcej...
ZOBACZ CO KRYJE MUZEUM POLSKIEJ WÓDKI! Wieści głoszą, że w znajdziesz u nas wodospad płynący Polską Wódką… Chcesz się przekonać czy to prawda? Odwiedź Muzeum Polskiej Wódki!
Czytaj więcej...
ODNAJDŹ WYJĄTKOWY PERSONALIZOWANY PREZENT! Szukasz wyjątkowego personalizowanego prezentu? Kieliszek ze wskazanym imieniem, karafka z życzeniami… Te i wiele innych pomysłów na nietuzinkowy upominek znajdziesz w Muzeum Polskiej Wódki! Zajrzyj!
Czytaj więcej...
POZNAJ CIEKAWOSTKI O POLSKIEJ WÓDCE! Co łączy Jamesa Bonda i Polską Wódkę? W jaki sposób wpłynęła ona na historię występów The Rolling Stones w Polsce? Te i inne ciekawostki poznasz, odwiedzając Muzeum Polskiej Wódki!
Czytaj więcej...
POZNAJ HISTORIĘ NARODOWEGO DZIEDZICTWA POLAKÓW Szkoci mogą pochwalić się doskonałą whisky, Francuzi natomiast wyjątkowym cognackiem, a my… również mamy swoje powody do dumy! Odwiedź Muzeum Polskiej Wódki i poznaj historię narodowego dziedzictwa Polaków!
Czytaj więcej...
DOWIEDZ SIĘ, JAK KIEDYŚ MÓWIONO O POLSKIEJ WÓDCE! Kulawka, podziemna pomarańcza i wiele innych! Odwiedź Muzeum Polskiej Wódki i poznaj zaskakującą historię zapomnianych dziś wyrażeń ze świata trunków!
Czytaj więcej...
NIEZBĘDNIK WIELKANOCNY - CHRZAN Dziś ciężko wyobrazić sobie święta Wielkiej Nocy bez chrzanu jako dodatku do jaj czy barszczu białego. W dawnej Polsce gościł na stołach częściej i w różnych konfiguracjach, stąd mawiano Dobry chrzan, lecz nie sam. Doceniano jego zarówno walory smakowe (był stosowany jako zamiennik drogich importowych przypraw), jak też prozdrowotne.
Czytaj więcej...
Z CZEGO POWSTAJE POLSKA WÓDKA? W innych artykułach mówiliśmy o tym, co to jest Polska Wódka i jak ona powstaje. Teraz pora dokładniej przyjrzeć się składnikom używanym do jej produkcji. Są to tradycyjne polskie zboża: żyto, pszenica, owies, jęczmień, pszenżyto albo ziemniaki. Wszystkie te surowce muszą być uprawiane na terenie Rzeczypospolitej, jeśli mają posłużyć do produkcji Polskiej Wódki.
Czytaj więcej...
O BARSZCZU NA ZAKWASIE SŁÓW KILKA... Nazwa naszego tradycyjnego wielkanocnego barszczu pochodzi od rośliny, która była chętnie wykorzystywana w staropolskiej kuchni. Przyrządzana z niej potrawa nie przypominała jednak barszczu, który znamy dziś.
Czytaj więcej...
ZASTOSOWANIE ALKOHOLU W WYPIEKACH Alkohol dodany do ciast może spełniać kilka funkcji. Jeśli chcemy uzyskać kruchość i chrupkość wypieku, dodajemy go do keksów i ciast kruchych, gdyż spowolni on proces wytwarzania się glutenu w mące pszennej. W przypadku zastosowania go do masy przełamiemy mdły smak masła.
Czytaj więcej...
CZYM JEST POLSKA WÓDKA? Polska Wódka niejedno ma imię. Co ją łączy z najlepszymi alkoholami świata? Co sprawia, że Polska Wódka jest tak wyjątkowa? Obejrzyj video i dowiedz się więcej o tym legendarnym alkoholu.
Czytaj więcej...
POZNAJ 10 CIEKAWOSTEK O POLSKIEJ WÓDCE Polska Wódka jest znana na całym świecie! Doceniana przez koneserów w Polsce i za granicą, doczekała się swojego święta. Co roku, 13 stycznia obchodzimy Dzień Polskiej Wódki. Ta data jest nieprzypadkowa, ponieważ właśnie tego dnia 2013 roku weszła w życie obowiązująca dziś definicja Polskiej Wódki! Jest to więc świetna okazja, żeby sprawdzić, jak dużo wiesz o trunku uznawanym za dziedzictwo narodowe Polski! Przed Tobą 10 ciekawych faktów o Polskiej Wódce, o których mogłeś nie wiedzieć!
Czytaj więcej...
DOWIEDZ SIĘ CO TO JEST POLSKA WÓDKA W naszej świadomości oraz w języku potocznym funkcjonuje od pokoleń określenie „polska wódka”. Tymczasem wódka jest znana i produkowana w wielu krajach na świecie. Skąd więc to rozróżnienie i co stanowi o wyjątkowości Polskiej Wódki? Jakie warunki musi spełniać wódka, abyśmy mogli ją nazywać „Polską Wódką”?
Czytaj więcej...
W ROLACH GŁÓWNYCH: POLSKA WÓDKA Polska Wódka od kilku dekad cieszy się niesłabnącym uznaniem na całym świecie. Nic więc dziwnego, że już u zarania swojej kariery zagościła w wielu rodzimych filmach i serialach, a kwestią czasu było pojawienie się Polskiej Wódki również u boku gwiazd europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Oto kilka przykładów z historii polskiego i światowego filmu, gdzie nasz narodowy trunek towarzyszy aktorkom i aktorom największego formatu.
Czytaj więcej...
POZNAJ WIELKĄ HISTORIĘ MAŁEGO KIELISZKA Wódka, zwana początkowo gorzałką, na dobre zagościła na ziemiach polskich około XVI wieku. Nasi przodkowie spożywali ją chętnie i z entuzjazmem, niezależnie od stanu, do jakiego przynależeli. Przez wieki zmieniała się jednak forma naczynia, z którego pito ten trunek. Dowiedzcie się, jak przez wieki przebiegała jego ewolucja.
Czytaj więcej...
CZY WIESZ Z CZYM TO SIĘ... PIJE? Wielu z nas jest przywiązanych do tradycyjnych polskich potraw, które stanowią świetne towarzystwo dla popularnych w naszym kraju trunków, w tym wódki. Coraz częściej szukamy jednak nowych kulinarnych doświadczeń, inspiracji oraz wiedzy na temat sztuki łączenia wódki z jedzeniem. Oto garść pomysłów, dzięki którym odkryjecie na nowo dobrze znane dania, które doskonale sprawdzą się w połączeniu z kieliszkiem Polskiej Wódki.
Czytaj więcej...
POZNAJ 5 FAKTÓW O POLSKIEJ WÓDCE Polska jest bez wątpienia krajem miłośników wódki. Coraz więcej jest też wśród nas prawdziwych jej koneserów i nic w tym dziwnego – w końcu jakość Polskiej Wódki jest unikatowa w skali świata. Poznajcie garść ciekawych i – mamy nadzieję – zaskakujących faktów o naszym narodowym trunku!
Czytaj więcej...
CZY WIESZ JAK POWSTAJE POLSKA WÓDKA? W artykule „Co to jest Polska Wódka” wspomnieliśmy, że wódkę można produkować z praktycznie każdego surowca roślinnego – od ziaren zbóż poprzez owoce, na warzywach kończąc. Jednak aby wódkę można było nazwać Polską Wódką, musi on powstać ze ściśle określonych surowców pochodzących z Polski. To jednak dopiero wstęp do opowieści o tym jak powstaje Polska Wódka, o której etapach więcej dowiecie się poniżej.
Czytaj więcej...